saglik sigortasi plani reformu kamuoyu hayal kirikligi

Thomson Reuters Saglik Güven Endeksi’ne göre, tüketicilerin geçen yil daha saglik hizmetleri için ödeme gücü hakkinda daha az iyimser. Amerikan tüketici güveni Aralik 2009 ve Temmuz 2010 tarihleri ??arasinda bes puan düstü. Saglik reformu yasa sonra Nisan ayinda kisa bir uptick vardi. Ancak insanlar hala yasa onlara nasil yardimci olabilecegini olarak karistirilir.

Bazi uzmanlar, kamu hukukunda yer alan hükümlerin tüm tam olarak farkinda ya da anlayis olmadigi gerçegi suçlarlar. Siyasi ve tibbi jargon 2.000 ‘den fazla sayfadan olusan, bu anlasilabilir olabilir.

Beyaz Saray destek desteklemek için açikça anlasilir bir sekilde kendi yararlari tesvik, onlar mesaji kalmak söz verdi. Bakmakla yükümlü olduklari ile bir çalisanin saglik sigortasi plani için genisletilmis erisim de dahil olmak üzere bireysel yönleri, 26 yasina ve önceden var olan kosullar ile insanlara kapsama inkar üzerine gelecek yasagi kadar, çok popülerdir.

Ne yazik ki Demokratlar için, her sey tam olarak planlandigi gibi çalistim degil. Diger konular, özellikle Körfez petrol sizintisi ve devam yüksek issizlik orani, tam satis yapmaktan Obama yönetiminin önlemek için hizmet etmis. Ayni zamanda, mevzuat muhalifleri olumsuz tanitim saglayarak devam etmistir. Bu nedenle, Amerikan halki birkaç ay daha olumlu yasa görmek olacagi sözünü geçti (ve lavabo için zaman vardi) fark edilmemistir oldu.

Bazi think tank’lerin da birçok Meclisi ve Senato geçen Ekonomik yasasina önce iyi kamuya tartismalar sonra bir hayal kirikligi hissettim spekülasyon. Çember onlarin saglik sigortasi durumu hemen degistirecek gibi görünüyor yapmis olabilir. Gerçekte, hatta en erken etkin hükümlerin uygulanmasi için birkaç ay alacagini ve tek basina bu sorunlari çözmez.

2010 seçimlerinde etkisi açisindan, çogu saglik sigortasi plani reformu nispeten daha az etkisi olacagini tahmin. Daha büyük ekonomisi büyük olasilikla seçmenlere en önemli olacaktir. Ancak, kayitli Cumhuriyetçiler Demokratlar ya da bagimsiz ya da daha önümüzdeki üç ay içinde saglik göze gelecekteki yeteneklerini daha fazla güven bulunmustur dikkat çekicidir.